Czy stosowanie odżywki białkowej jest korzystne?

Czy stosowanie odżywki białkowej jest korzystne?

Czym jest odżywka białkowa?

Odżywki białkowe podstawą diety każdego, kto stara się zwiększyć masę mięśniową poprzez ćwiczenia. W takim przypadku zbilansowana dieta bogata w białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały nie wystarczy. Ponieważ aminokwasy egzogenne nie mogą być syntetyzowane w organizmie, konieczna jest suplementacja składnikami odżywczymi, które je zawierają. Zadaniem odżywek białkowych jest wzbogacenie diety trenującego w podstawowy budulec mięśni. Białko odpowiada za wzmocnienie mięśni, ale także zwiększa efektywność treningu. Suplementacja białka jest również ważna dla osób regularnie ćwiczących, ponieważ zapotrzebowanie na białko wzrasta wraz ze wzrostem aktywności fizycznej.

Suplementacja białka powinna być dostosowana do intensywności wykonywanej sesji treningowej. Odpowiednio stosowane białko przyczynia się do poprawy wydolności, zwiększenia pożądanej masy mięśniowej oraz redukcji niechcianej tkanki tłuszczowej.

Wpływ na zdrowie odżywek białkowych

Poza tym, że białko serwatkowe wspomaga budowę masy mięśniowej i wspomaga odchudzanie, ma również pozytywny wpływ na zdrowie. Bardzo pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, wzmacnia mechanizmy obronne organizmu oraz obniża poziom cholesterolu. Odpowiednia podaż białka jest również ważna dla zdrowia włosów, paznokci, skóry, kości i zębów. Niedobór białka jest z pewnością zauważalny i objawiać się może pogorszeniem wyglądu. Oczywiście kluczem jest odpowiednia ilość. Nadmierne spożycie jakiegokolwiek suplementu jest zabronione, podobnie jest w przypadku białka. Nadmierne spożycie może zakwaszać organizm i w niektórych przypadkach prowadzić do zaburzeń trawienia, biegunek, a w skrajnych przypadkach reumatyzmu i innych objawów. Najlepszym sposobem na utrzymanie równowagi jest włączenie do diety dużej ilości detoksykujących owoców i warzyw.

Dla kogo wskazane są odżywki białkowe?

Najbardziej oczywistą grupą, która powinna dbać o suplementację białka sportowcy wszelkiego rodzaju sportów, nie tylko uprawiający sporty siłowe i fizyczne, ale również dyscypliny wytrzymałościowe i szybkościowe, takie jak gry zespołowe, jazda na rowerze, bieganie czy też pływanie. Odżywki białkowe bardzo pomocne w odchudzaniu. Białko przyspiesza metabolizm, przekształcając kalorie w energię szybciej i wydajniej. Ponadto zapewnia uczucie sytości przez długi czas, więc gdy tylko najdzie Cię ochota na coś słodkiego, możesz go dostać od razu. Koktajle proteinowe znacznie lepsze niż niezdrowe batony, ciasteczka i inne smakołyki.

Stosowanie suplementu białkowego w okresie rekonwalescencji po jakimkolwiek urazie mięśni lub kości może pomóc w szybszej regeneracji. Dotyczy to nie tylko urazów sportowych, ale także urazów których można nabawić się w życiu codziennym.

Dodaj komentarz