Czym jest dieta ketogeniczna?

Czym jest dieta ketogeniczna?

O diecie ketogenicznej słyszał zapewne każdy, aczkolwiek nie każdy wie, na czym ta dieta rzeczywiście polega. Z całą pewności należy zaznaczyć, iż wzbudza ona trochę kontrowersji. I właśnie dlatego postanowiliśmy przedstawić Państwu kilka istotnych informacji, jeżeli chodzi o tę dietę.

Dieta ketogeniczna jest to nic innego, jak dieta wysokotłuszczowa, która w głównej mierze opiera się na spożywaniu wyłącznie produktów z odpowiednio wysoką zawartością białka, jak również niską zawartością węglowodanów. Ciekawą informacją jest również to, że ten rodzaj diety jest szczególnie zalecany w stosunku do osób, które borykają się z problemem padaczki. Dieta przyczynia się do wymuszenia na organizmie spalanie tłuszczów, ale nie węglowodanów. Dieta ketogeniczna charakteryzuje się również tym, że jej zastosowanie powinno odbywać się wyłącznie pod ścisłą opieką lekarza, ponieważ tylko wtedy będziemy mieli gwarancję, iż nie będzie ona miała destrukcyjnego wpływu na nasz organizm.

Co należy zaliczyć do zalet wynikających ze stosowania diety ketogenicznej?

Otóż, do głównych zalet wynikających ze zastosowania diety ketogenicznej można zaliczyć następujące aspekty: uczucie lekkości, wytworzenie większej ilości energii, spadek wagi, jak również poprawa samopoczucia. Restrykcyjne trzymanie się zasad tej diety powoduje, że spadek wagi następuje w sposób dynamiczny.

Wady wynikające ze zastosowania diety ketogenicznej

Jeżeli chodzi o wady wynikające ze zastosowania diety ketogenicznej to można do nich zaliczyć przede wszystkim: możliwość pojawienia się problemów z trawieniem, problemy z koncentracją, a także ciągła chęć na spożywanie słodyczy. Podczas stosowania tej diety należy spożywać dużą ilość tłuszczów, a rezultatem tego może okazać możliwość wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z rozregulowaniem perystaltyki jelit, jak również ciągłych bólów w dolnej części jamy brzusznej. Trzeba także pamiętać, że dieta ta przyczynia się do częstego oddawania moczu.

Jakie produkty należy spożywać w diecie ketogenicznej?

W diecie ketogenicznej istotne jest, aby spożywać w szczególności takie produkty jak: mleko, kefiry, jaja, różnorodne przyprawy, masła, owoce, warzywa, mięso czerwone, smalce, oleje kokosowe, orzechy, awokado, olej, jak również tłuste ryby. Z kolei, należy się wystrzegać spożywania np. margaryny, czyli produktów przetworzonych. Podczas zastosowania diety ketogenicznej musimy pamiętać, że im więcej spożywane mięso ma protein, tym lepiej.

Dodaj komentarz