Gdy po głowie chodzi ci wegetarianizm

Gdy po głowie chodzi ci wegetarianizm

Dietę wegetariańską dawniej określano mianem diety jarskiej i mówiono, że ktoś jest jaroszem zamiast, jak dziś wegetarianinem. Idea takiego odżywiania ma swój początek w drugim tysiącleciu przed naszą erą. Pierwotnie stosowana była na kontynencie indyjskim wyłącznie z powodów religijnych. Natomiast na terenie naszego kontynentu idea ta pojawiła się 400 lat przed naszą erą. A w czasach nam bliższych najbardziej znanym wegetarianinem z powodów etycznych był urodzony w XV wieku n.e. we Włoszech człowiek renesansu, geniusz Leonardo da Winci.

Czy dieta bezmięsna jest zdrowa?
Wielu ludzi uważa, że dieta wegetariańska jest bardzo zdrowa, gdyż nie obciąża organizmu człowieka, który to organizm wcale nie zmusza do tego, aby musiał człowiek spożywać mięso. Stosowanie diety roślinnej sprzyja zdrowiu. Wegetarianie rzadziej mają problem z układem pokarmowym i z wysokim cholesterolem. Rzadziej też zapadają na choroby ze strony układu krążenia i na cukrzycę typu 2. Zawarty w diecie błonnik przyspiesza też metabolizm, co u wielu osób z nadwagą powoduje spadek masy ciała. Jednak pod warunkiem, że osoba ta nie przejada się notorycznie, a stosuje racjonalne odżywianie.

Wegetarianie dziś
We współczesnych czasach najwięcej wegetarian mieszka w Indiach, bo aż 40%. Natomiast na kontynencie europejskim pierwsze miejsce pod tym względem zajmują Włosi, gdyż tam liczba wegetarian sięga 10%. W Kanadzie 9,5% mieszkańców wybiera wegetarianizm na swoją co dzienną dietę. W Niemczech aż 6 milionów ludzi nie spożywa mięsa i wędlin. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie 6% ludzi rezygnuje ze spożycia mięsa. W Brazylii 5% mieszkańców mięso zastępuje innymi produktami spożywczymi. Również w Australii 4% mieszkańców antypodów unika produktów mięsnych. Wiele osób także w Szwecji nie spożywa produktów mięsnych, ani jego pochodnych.
A jak przedstawia się sytuacja w Polsce?
Otóż w naszym kraju jest ponad 1,7% osób mieniących się wegetarianami. I z każdym rokiem wzrasta liczba ludzi, którzy z różnych powodów rezygnują całkowicie z mięsnej diety.
Jest też w Polsce sporo osób wykluczających ze swojej diety mięso i wędliny, a dopuszczających w co dziennej diecie konsumpcję ryb i śledzi. Lecz, czy wtedy można nazwać ich wegetarianami?

Posiłki wegetariańskie
Cały jadłospis osoby nie jedzącej mięsna powinien być bardzo urozmaicony. I dlatego nie może zabraknąć w jadłospisie przede wszystkim warzyw strączkowych, soi, soczewicy i innych warzyw i owoców oraz nabiału i jaj. Nie wolno też rezygnować ze spożycia warzyw zielonych, jak i orzechów, migdałów, pestek nasion i produktów zbożowych. W diecie tej trzeba zwracać uwagę na to, aby nie zabrakło organizmowi nie tylko witamin, lecz również minerałów, jak żelazo, potas, wapń, magnez, cynk, fosfor, mangan. Brak tych składników owocuje niedokrwistością i osłabieniem organizmu, a co za tym idzie większym narażeniem organizmu na różne infekcje i choroby.

Dodaj komentarz