Jak powstaje miód?

Jak powstaje miód?

Zastanawiałeś się kiedyś jak powstaje miód? Oczywiście wszyscy wiemy jak wyglądają ule i że tę złotą miksturę dostarczają nam pszczoły. Jednak sam proces powstawania miodu jest raczej tajemniczy. Zdrowotne i odżywcze właściwości miodu znane są nam już od starożytności. Stosowali go Egipcjanie, przewija się w mitologii i wielu powieściach. Jest to najstarsza substancja słodząca, którą ze smakiem spożywamy do dziś. Zobacz jak powstaje miód.

W poszukiwaniu nektaru

Kwiaty, tak jak wszystkie inne żywe organizmy dążą do rozmnożenia. Jednak nie za bardzo mogą się ruszyć, dlatego muszą sobie radzić innymi sposobami. W tym celu wykształciły piękne kolory, uwodzące zapachy i słodki nektar. I to on jest głównym składnikiem, który pszczoły wykorzystują do produkcji miodu. Wszystkie kwiaty produkują pyłek nektarowy, czasem również liście i przylistki. Pszczoły wylatują z ula właśnie w poszukiwaniu nektaru. W zależności od rodzaju kwiatów uzyskujemy różne miody. Tym sposobem powstaje miód lipowy, wrzosowy, malinowy, gryczany itd. W przypadku wielokwiatowej mieszanki uzyskujemy miody wielokwiatowe.  

Jak powstaje miód?

Nie każda pszczoła produkuje miód, a dokładniej nie każda wylatuje z ula. Zadanie zbierania nektaru powierzone jest pszczołom zbieraczkom. Gromadzą one nektar w specjalnym zbiorniczku, który nazywa się wolem miodowym. Następnie wracają do ula i przekazują go dalej – do pszczół robotnic. I to właśnie w tym momencie, przyszły miód uzyskuje cenne enzymy, które znajdują się w ślinie owadów. Robotnice umieszczają pyłek lub nektar w komórkach plastra (pamiętacie Pszczółkę Maję? Tam był pokazany ten proces.). Następnie przenoszą go z miejsca na miejsce i za każdym razem wzbogacają nakrop na nowo. Dodają do niego świeże enzymy i czekają, aż miód dojrzeje. Wraz z dojrzewaniem miód nabiera swoich niezwykłych właściwości. Kiedy pszczoły uznają miód za gotowy, to zasklepiają komórki cienką warstwą wosku. Tym sposobem chronią go przed wilgocią i różnymi zanieczyszczeniami. 

Z ula do słoika

Kiedy miód jest dojrzały to w końcu przechodzimy do etapu zbiorów. Miód wydobywa się z plastrów przy pomocy miodarek, które odwirowują produkt. Jednak w pierwszej kolejności musimy odsklepić miód z ramki. Odwirowany miód przepuszcza się przez sito, po to by usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Ostatnim krokiem jest przelanie miodu do słoików. Produkcja miodu jest złożonym procesem. Wiele musi się zadziać zanim złoty nektar trafi na półki sklepowe. Co ważniejsze, powinniśmy pamiętać, że miód jest dla nas produktem ubocznym. Najważniejszym zadaniem pszczół jest zapylanie kwiatów, a tym samym przedłużenie ich gatunku i bioróżnorodności. 

Dodaj komentarz