Którą wersję Javy wybrać?

Którą wersję Javy wybrać?

java 9

Java to już nie najmłodszy, ale przy tym wciąż bardzo popularny język programowania. Jego dużą zaletą jest to, że wciąż jest on aktualizowany i ulepszany – aktualna wersja Javy to Java 13, a już w marcu 2020 roku powinniśmy uzyskać dostęp do Javy 14. Nie każdy jednak decyduje się na przesiadkę na coraz to kolejną wersję, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że od pewnego czasu cykl wydawniczy Javy to zaledwie 6 miesięcy. Wobec tego którą wersję wybrać?

Najnowsze wersje można ominąć

Biorąc pod uwagę, że nowe wersje Javy wychodzą obecnie co około 6 miesięcy, nie ma co się dziwić, że większość deweloperów po prostu je pomija. Często dodawane przez nie funkcje są interesujące i potencjalnie użyteczne, ale przy tym też eksperymentalne.

Dlatego też obecnie stosunkowo mała ilość deweloperów decyduje się na korzystanie z nowszych wersji Javy, takich jak Java 13, 12 czy 11. Pewną popularnością cieszy się Java 9, która wprowadziła pewne przydatne zmiany, o których można przeczytać na przykład tutaj: http://techpolska.pl/java-9-zmiany/. W tej wersji łatwiejsze i szybsze jest chociażby pisanie krótkich i prostych fragmentów kodu.

Najpopularniejsza wciąż Java 8

Osoby niezaznajomione z tematem może nieco zszokować fakt, że Java 8 wyraźnie dominuje w zestawieniach najczęściej wykorzystywanych wersji Javy. Dlaczego? W dużej mierze z przyzwyczajenia, ale też dlatego, że jest to wersja stabilna i dobrze już znana, a przy tym wciąż przynajmniej częściowo wspierana. Da się także komfortowo za jej pomocą pracować, nawet mimo braku pewnych ciekawych funkcji, które pojawiły się w następnych wersjach.

Migracja na inną wersję wymaga sporo czasu i wysiłku, dlatego też często jest to odkładane na później. Warto jednak się tym zainteresować, póki jest jeszcze na to czas.

Której wersji Javy warto się uczyć?

Tak naprawdę każda kolejna wersja Javy dodaje tylko pewne dodatki (tak jak w przypadku wspomnianych już wcześniej zmian w Javie 9 http://techpolska.pl/java-9-zmiany/). Dlatego też tak naprawdę nie ma aż takiego znaczenia, czy dany podręcznik został napisany jeszcze w czasach Javy 8, 9 czy 11. Podstawy, których trzeba się nauczyć wciąż pozostają te same, a potem można dopiero nadrabiać zaległości (chociaż nawet niekoniecznie trzeba, biorąc pod uwagę, jak wielu programistów wciąż pracuje na Javie 8).

Javę na ogół opisuje się jako stosunkowo łatwy do nauczenia język. Trzeba się jednak przygotować na to, że taka nauka i tak wymagała będzie od nas dużo czasu i zaangażowania. Wbrew temu co można czasami usłyszeć, nie jest możliwe stać się w miesiąc od zera specjalistą, zwłaszcza jeśli nie zna się jeszcze absolutnie żadnego języka programowania.

Dodaj komentarz