Czy Ukraińcy mogą dostać w Polsce kredyt?

Czy Ukraińcy mogą dostać w Polsce kredyt?

kredyt dla obcokrajowcaW Polsce przebywa i pracuje obecnie rekordowa ilość obywateli Ukrainy. Tak jak i w przypadku wszystkich innych mieszkańców naszego kraju, może zdarzyć się, że takim osobom potrzebny będzie kredyt. Czy jest to w ogóle możliwe? Jeśli tak, to na jakiś zasadach udziela się kredytów obcokrajowcom?

Kredyty dla Ukraińców – jak działają?

Banki świadome są tego, że wśród ich potencjalnych klientów są także obywatele innych krajów. W związku z tym przygotowują dla nich specjalne oferty. Osobom pochodzącym z Ukrainy, jako, że jest ich w Polsce dużo, oferuje się także udogodnienia, takie jak możliwość porozumienia się w banku w języku ukraińskim lub rosyjskim.

Wnioskowanie o kredyt dla obcokrajowca wiąże się z jeszcze większą liczbą formalności, niż muszą pokonywać polscy obywatele. Jest to jednak nieuniknione – udzielanie kredytów jest zawsze ryzykowne, a co dopiero osobom, których tożsamość, zdolność kredytową i historię kredytową ciężko potwierdzić.

Niezbędne będą dokumenty takie jak karta pobytu, paszport czy zgoda na zatrudnienie. Przydatny może się okazać także raport kredytowy (czyli raport z instytucji podobnej do polskiego Biura Informacji Kredytowej) z kraju pochodzenia. Każdy bank stawia jednak różne wymagania, wobec tego warto sprawdzić, jaka oferta jest dla nas najkorzystniejsza czy najłatwiejsza do wykorzystania.

Ogółem mówiąc można jednak stwierdzić, że kredyt dla Ukraińca jest w Polsce jak najbardziej możliwy. Nie zawsze jednak uda się go otrzymać.

Wymagania wobec obcokrajowców

Będąc obcokrajowcem ciężej jest udowodnić bankowi, że jest się godnym zaufania i spłaci się zaciągnięte zobowiązanie w terminie. Nie jest to jednak niemożliwe.

Niektóre czynniki, od których zależy, czy kredyt dla Ukraińca zostanie przyznany, będą tożsame zarówno dla zwykłych kredytów, jak i kredytów dla obcokrajowców.

Wyraźnie preferowane w tych obu przypadkach są chociażby określone typy zatrudnienia. Chodzi oczywiście o umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Nie oznacza to, że pracując na umowę o dzieło czy umowę zlecenie niemożliwe jest otrzymanie kredytu. Konieczne w tym przypadku będą jednak wyższe dochody, a także wyraźna regularność otrzymywania wynagrodzenia z tego typu umów.

Im dłużej dana osoba znajdowała się i pracowała na terytorium Polski, tym w większości przypadków większe będzie miała szanse na otrzymanie kredytu. Dlaczego?

Jeśli ktoś już od dłuższego czasu ma w banku konto, otrzymuje na nie wynagrodzenie i dokonuje transakcji, to przestaje być dla instytucji finansowych czystą kartką. Jest w stanie udowodnić, że dysponuje określonymi środkami i będzie kredyt regularnie spłacać.

Artykuł powstał we współpracy z firmą kredyty Bydgoszcz.

Dodaj komentarz