Najpiękniejsze świątynie w Azji

Najpiękniejsze świątynie w Azji

najpiękniejsze świątynie

Ludzie od milionów lat zajmują się budowaniem różnych obiektów – od tych mieszkalnych aż po te, które stanowią miejsce kultu religijnego. Trzeba przyznać, że część z nich dzięki swojemu wyglądowi lub historii zasługuje na większą uwagę niż pozostałe. Jednym z największych źródeł zabytkowych budowli jest Azja, w której można znaleźć wyjątkowe świątynie buddyjskie. Poznaj najpiękniejsze świątynie, które można podziwiać w Azji.

Borobudur

Jest to świątynia, która znajduje się na indonezyjskiej wyspie Jawa w samym środku dżungli. Borobudur to bardzo urokliwa świątynia, która zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale także tajemniczą historią. Do dziś do końca nie wiadomo kto i w jakim celu wzniósł świątynie i dlaczego, krótko po ukończeniu budowy została opuszczona i zapomniana na wieki. Bujna roślinność dżungli, w której znajduje się obiekt, bardzo szybko zaczęła otaczać świątynie i sprawiła, że stała się ona praktycznie niewidoczna. W pewnym momencie przypominała ona po prostu wysokie wzniesienie pokryte zielenią. Odkryta została dopiero w 1814 roku przez Europejczyków, a później zajęto się jej konserwacją. Świątynia Borobudur zaczęła przyciągać coraz więcej zainteresowanych, aż w końcu stała się atrakcją turystyczną, która rocznie przyciąga miliony osób.

Świątynia Szmaragdowego Buddy

Jest to jedna z najważniejszych świątyń w całej Tajlandii i znajduje się na terenie kompleksu pałacowego w Bangkoku. Została wzniesiona w 1782 roku i znajduje się w niej wiele posągów Buddy ze złota, srebra i kamienia. Nad wszystkimi króluje jednak szmaragdowy Budda. Na ścianach świątyni można oglądać sceny z życia Buddy, a posadzka wykonana jest ze srebrnych płytek. Szmaragdowy Budda mierzy ok. pół metra i ubrany jest w szaty. Jego odzienie zmienianie jest w zależności od pory roku. Buddę przebiera król podczas uroczystej ceremonii.

Świątynia Lotosu

Znajduje się ona w Delhi w Indiach. Swoim kształtem przypomina wielki kwiat z płatkami zamiast ścian. Świątynie zbudowano w latach osiemdziesiątych według projektu architekta pochodzenia irańskiego. W świątyni może modlić się każdy, ponieważ nie ma tam żadnych symboli religijnych. Niezależnie od tego, czy jesteś chrześcijaninem, czy też wyznajesz islam – będąc tam, możesz pomodlić się według swojej wiary, ponieważ właśnie takie było założenie tego miejsca.

Taktsang

Klasztor Taktsang zwany także Tygrysim Gniazdem to najsłynniejszy i najcenniejszy klasztor Bhutanu. Znajduje się na skalnym klifie i składa się z siedmiu świątyń, które są dostępne dla zwiedzających.

Dodaj komentarz