O jakich formalnościach należy pamiętać, organizując pogrzeb?

O jakich formalnościach należy pamiętać, organizując pogrzeb?

Śmierć bliskiej osoby nigdy nie jest łatwa, a pierwsze kilka dni po tym momencie jest o tyle trudne, że pojawia się wiele istotnych spraw, które trzeba załatwić. Co więcej, nie mogą one cierpieć zwłoki. Jeśli ktoś ma do czynienia z tego typu trudną sytuacją po raz pierwszy, może czuć się zagubiony i nie wiedzieć, co właściwie musi zrobić i jakich formalności dopełnić, aby ceremonia pogrzebu przebiegła zgodnie z oczekiwaniami.

Najważniejsze informacje, które przydadzą się w tym ciężkim okresie, zebraliśmy poniżej. Warto jednocześnie pamiętać, że gdyby cokolwiek wciąż było niejasne, zawsze można poprosić o pomoc czy poradę dom pogrzebowy, który będzie organizował uroczystość. Nawet, jeśli nie zajmuje się on bezpośrednio daną kwestią, jest szansa, że będzie w stanie ją objaśnić bądź wskazać, do jakiej instytucji się zwrócić.

Organizacja pogrzebu krok po kroku

Najlepszym sposobem na zapewnienie, że nie pominiemy żadnego istotnego kroku, jest skontaktowanie się z działającym w danej okolicy domem pogrzebowym. Niektóre z nich mogą działać całodobowo. Nie tylko organizują one pogrzeby Mszana Dolna, ale także zajmują się wieloma innymi sprawami, w tym formalnymi, aby ułatwić przejście przez ten trudny okres bliskim zmarłej osoby.

Bliscy muszą jedynie podjąć kilka kluczowych decyzji, a wszystko zostanie zorganizowane zgodnie z ich preferencjami. Domy pogrzebowe przede wszystkim zapewniają karawan, osoby niosące trumnę, a opcjonalnie również trębacza, ale na tym ich rola się nie kończy. Wiele rodzin decyduje się na zorganizowanie modlitwy przed pogrzebem i w tym również może wesprzeć dom pogrzebowy, włącznie ze znalezieniem osoby, która taką modlitwę poprowadzi.

W przypadku pogrzebu kościelnego, kluczowym aspektem jest ustalenie terminu z księdzem. Można zrobić to samodzielnie, ale może też pośredniczyć w tym dom pogrzebowy. W Polsce poza pochówkiem tradycyjnym możliwa jest również kremacja.

Należy pamiętać o sprawach formalnych

Dwie kluczowe instytucje dla osoby, która zajmuje się organizacją pogrzebu bliskiej osoby, to Urząd Stanu Cywilnego oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ten pierwszy wyda akt zgonu zmarłego, który może niejednokrotnie okazać się przydatny, choćby podczas zawiadamiania usługodawców telewizji, Internetu i innych tego typu usług o śmierci abonenta.

Będzie niezbędny także podczas kontaktu z ZUS-em, aby otrzymać zasiłek pogrzebowy. Mogą go otrzymać członkowie rodziny, ale także niektóre osoby obce (na przykład pracodawca), które poniosły koszty związane z pogrzebem.

Dodaj komentarz