Polskie autorki w literaturze młodzieżowej

Polskie autorki w literaturze młodzieżowej

Wśród książek pisanych z myślą i dedykowanych młodym czytelnikom są nie tylko głośne, zagraniczne tytuły, popularne wśród rzeszy młodych osób – nierzadko także przenoszonych później na ekran.

Ciekawe książki dla nastolatek piszą także polskie autorki i są to książki, które na pewno warto sprawdzić. W końcu, kiedy tłem historii i miejscem toczenia się fabuły są nasze polskie realia, książka wydaje się czasami być nieco bliższa czytelnikowi.

Najlepsze książki dla nastolatek od polskich autorek. Poniżej kilka przykładowych publikacji, które warto sprawdzić osobiście lub podsunąć jakiejś młodej czytelniczce. I tak, nasze propozycje dostępne w ofercie sklepu:

Marta Fox i jej Agaton – Gagaton

Na cykl książek o nastoletniej Agacie, nazwanej żartobliwie przez autorkę Agatonem – Gagatonem składają się trzy części, każda z nich przedstawia bohaterkę na nieco innym etapie wieku dojrzewania. I tak, kolejno, są to: “Batoniki Always miękkie jak deszczówka”, “Agaton – Gagaton: jak pięknie być sobą” oraz “Firma Agaton – Gagaton: wypróbuj bez szorowania”.

Seria powieści o młodej bohaterce poświęcona jest problemom wieku dojrzewania. Dowcip i ponadczasowa mądrość płynąca z lektury sprawia, że książki wciągają i ciężko się od nich oderwać.

Ciekawostką natomiast jest fakt, że inspiracją dla autorki do stworzenia postaci tytułowej bohaterki była jej córka, Agata, pierwsza żona popularnego polskiego muzyka, Piotra Kupichy, lidera i wokalisty grupy Feel.

Ala ma kota, czy kot ma Alę?

Ala to trzynastoletnia dziewczynka, która prowadzi swój własny pamiętnik i w takiej właśnie formie napisana jest książka.

Na kolejnych stronach dziennika bohaterka opisuje swoje rozterki, uczuciowe lub życiowe w ogóle, kłopoty rodzinne, swoje plany i zamierzenia.

Dla młodszych czytelniczek może być inspiracją do samodzielnego prowadzenia pamiętnika – co niesie za sobą na pewno wiele walorów, jak na przykład ćwiczenie swojego warsztatu pisarskiego. Natomiast dla nieco starszych, to pewnie źródło zabawnych wspomnień ze swojego wczesnego, młodzieńczego życia.

Trylogia Ewy Nowak

Lekka i przyjemna seria powieści o losach polskich nastolatków – ich zawirowania miłosne, niechęć do nauki, kłótnie z rodzicami, czy brak akceptacji swojego wyglądu.

Na serię składa się, kolejno: “Wszystko, tylko nie mięta”, “Diupa” oraz “Krzywe 10”.

Jak widać, książki młodzieżowe dla dziewczyn piszą także polskie autorki i można w ofercie znaleźć literaturę dość różnorodną. Po książki dedykowane młodzieży chętnie sięgają również starsi czytelnicy, bo dzięki takiej lekturze mogą się cofnąć wspomnieniami do swoich beztroskich, młodzieńczych lat.

Dodaj komentarz