Projekty domów tanich w budowie. Jak je znaleźć?

Projekty domów tanich w budowie. Jak je znaleźć?

Projekty domów tanich w budowie. Jak je znaleźć?

Z całą pewnością każdy z nas, zanim zabierze się za budowę własnego, wymarzonego domu, chciałby mieć jak największą gwarancję niskich kosztów budowy. Trudno jest w ogóle znaleźć takie projekty domów, które będą miały wyszczególnione koszty budowy. Wynika to z faktu tego, iż koszty budowy domu będą czynnikiem bardzo niestabilnym. W zależności od regionu, aktualnego popytu na materiały budowlane i ogólnej koniunktury na rynku budowlanym, koszt budowy będzie bardzo zróżnicowany. Niemniej jednak można się pokusić o pewną, dość przybliżoną wycenę kosztów realizacji danego budynku. Takie projekty domów także będzie można znaleźć, i to na nich powinniśmy się skupić. Oczywiście pamiętając, iż nigdy nie będzie to cena ostateczna.

Jak szacowana jest cena budowy domu zawarta w projekcie?

Aby mieć pewien pogląd na tego typu kwestie, warto wiedzieć, na jakiej podstawie ustalana jest cena realizacji danego budynku, zaznaczona w projekcie. W większości przypadków będziemy tutaj mieć do czynienia z kosztami uśrednionymi. Pod uwagę brane są zarówno koszty robocizny jak materiałów budowlanych, w uśrednieniu z całego kraju. Pozwala to na szacunkowe ustalenie kosztów budowy danego budynku. Nie oznacza to jednak, iż w naszym przypadku poniesiemy właśnie takie koszty. Może się bowiem okazać, iż będą one nieco niższe lub wyższe. Lepszym rozwiązaniem będą tutaj projekty domów, które posiadają cenę w ujęciu widełkowym. Dzięki temu możemy się przekonać, ile najwięcej możemy wydać za budowę. Jest to chyb bardziej pożyteczna dla wielu z nas informacja, bowiem pozwala przewidzieć maksymalne wydatki związane z budową domu. Dlatego też, takie projekty domów będą dla nas rozwiązaniem nieco bardziej korzystnym. Pozwala to przewidzieć wydatki i przygotować się w tym zakresie. Oczywiście powinniśmy liczyć się z tym, że w niektórych okolicznościach, pieniędzy po prostu nam nabędzie. To jednak chyba dla nikogo nie będzie stanowić problemu. Gorzej, jeśli przed końcem inwestycji pieniędzy by zabrakło.

Wybieramy projekty domów tanich w realizacji.

Chcąc znaleźć projekty domów najtańszych w realizacji, powinniśmy przede wszystkim skupić się na kilku czynnikach. Po pierwsze możemy myśleć o wspomnianych widełkach cenowych. Jednakże nie wszystkie projekty będą takowe widełki cenowe posiadać. Możemy więc przesortować dostępne projekty domów, pod kątem na przykład powierzchni użytkowej i technologii budowlanej. Projekty z poddaszem użytkowym będą tańsze w realizacji od domów parterowych czy też piętrowych. Jeśli nie jest to konieczne, a obecnie raczej nie jest, nie warto wybierać projektów budynków podpiwniczonych. Mało komu będzie potrzebna w dobie obecnych technologii grzewczych duża kotłownia. Obecnie wystarczające będzie niewielkie pomieszczenie techniczne, w którym usytuowany będzie nowoczesny piec gazowy, czy też nawet pompa ciepła.

Jest jeszcze jednak kwestia, na którą należy zwrócić uwagę. Chodzi tutaj o technologię realizacji budynku. W przypadku budynków energooszczędnych oraz pasywnych, będziemy zawsze mieć do czynienia z wyższymi kosztami budowy. Jednakże w zamian dostaniemy budynek o niskich lub nawet zerowych kosztach eksploatacji. Wobec tego też, akurat tutaj nie warto szukać tańszych rozwiązań. Lepiej zaoszczędzić na metrażu niż technologii. Dzięki temu w przyszłości nie będziemy mieć problemów z utrzymaniem naszego domu w dobrym stanie.

Dodaj komentarz