Co to jest Ajurweda? Wprowadzenie w świat kosmetyki ajurwedyjskiej.

Co to jest Ajurweda? Wprowadzenie w świat kosmetyki ajurwedyjskiej.

Co to jest Ajurweda? Wprowadzenie w świat kosmetyki ajurwedyjskiej.

Chociaż nasz styl życia ulega ciągłym zmianom, pewne wartości pozostają uniwersalne. Dobro, piękno, harmonia są nam potrzebne, aby nasze życie było szczęśliwe i satysfakcjonujące. Obecnie jednak tak jak jeszcze nigdy wcześniej, osiągnięcie spełnienia na tych płaszczyznach wydaje się bardzo trudne. Wciąż wyglądamy w kierunku nowych pomysłów na poradzenie sobie z nadmiarem obowiązków i spraw oraz zadbanie o siebie, podczas gdy najlepsze rozwiązanie znane jest już od tysięcy lat. Nazywane jest Ajurwedą.

Czym jest Ajurweda?

Ajurweda to inaczej „nauka o długowieczności”, nurt myślowy, idea, która narodziła się ok. 2500 lat temu, w starożytnych Indiach. Jej podstawą są uniwersalne zasady takie jak poszanowanie zarówno ciała, jak i umysłu, a także życie w zgodności ze sobą i otaczającym nas światem. To droga do odzyskania życiowego balansu, a przez to prawdziwego szczęścia i samospełnienia się. Wszystko to można osiągnąć przez dokładne wsłuchanie się w swoje wnętrze i wydobycie z niego swojego naturalnego piękna. Piękna, które istnieje niezależnie od trendów, mody i aktualnych kanonów. Co to jest Ajurweda? To przede wszystkim system wartości, które odnoszą się do wzajemnych relacji człowieka z jego wnętrzem oraz otoczeniem.

Energie, które rządzą naszym życiem

Ajurweda naucza, że każda osoba jest wyjątkowa. Każdy posiada swoje prakriti, pierwotną naturę, która ma wpływ na myśli, emocje, zachowania czy wygląd. Natura ta jest niezmienna przez całe nasze życie i determinuje każdy jego aspekt. Wsłuchanie się w nią pozwala lepiej zrozumieć siebie, jak i również swoje potrzeby i pragnienia. Drugim bardzo istotnym zagadnieniem jest nasz wewnętrzny żywioł, określany przez trzy życiowe siły, tzw. dosze. Vata, Pitta i Kapha odpowiadają trzem rodzajom energii, a każda z nich ma właściwości, które objawiają się jako nasze cechy charakteru i wyglądu. Proporcje tych sił w każdej osobie są inne, dlatego Ajurweda zakłada, że każdy z nas jest unikatowy w skali całego świata.

Bliżej natury

Prakriti i dosze to klucz do zrozumienia fundamentalnej myśli Ajurwedy. Osiągnięcie pełnej afirmacji i balansu jest możliwe tylko wtedy, gdy zaakceptujemy siebie i dopasujemy nasz styl życia nie do panujących tendencji, lecz do naszych własnych potrzeb. To także punkt wyjścia w dziedzinie, jaką jest kosmetyka ajurwedyjska. Łączy ona w sobie indyjską filozofię i tradycje z nowoczesną wiedzą na temat zdrowia i urody. Kosmetyka ajurwedyjska, a więc liczne naturalne produkty i zabiegi, jest dopasowana do konkretnych dosz i ich indywidualnych potrzeb. To umożliwia jej przynosić spektakularne efekty w bardzo krótkim czasie. Odmłodzenie, nowe siły witalne, spokój ducha — wszystko to jest w zasięgu ręki, gdy tylko zaczniemy praktykować zrównoważony styl życia połączony ze stosowaniem ajurwedyjskich idei.

Ajurweda przynosi odpowiedź na zasadnicze pytanie: jak być bliżej własnego wnętrza i szczęścia? Nie jest to możliwe bez zbliżenia się do natury. Dlatego kosmetyka ajurwedyjska jest niejako kontrą wobec pędu i intensywności naszej szarej codzienności. To droga pięknego i pełnego życia, w którym możemy być sobą i czuć się z tym tak dobrze jak nigdy dotąd.

Dodaj komentarz