Prosty krok do ekologicznego stylu życia – słomki z papieru

Prosty krok do ekologicznego stylu życia – słomki z papieru

słomki z papieru

Prawdopodobnie każdy z nas słyszał o tym, jak wielkie szkody w środowisku naturalnym wyrządza nadprodukcja plastiku. Tony śmieci z tworzyw sztucznych trafiają do oceanów, gdzie stają się zagrożeniem dla zwierząt przemierzających głębiny. Szokujące zdjęcia żółwi i innych istot z plastikowymi słomkami wystającymi z otworów ciała nie są przesadą – warto naprawdę zastanowić się nad tym, czy nasza ulubiona metoda picia nie mogłaby być bardziej przyjazna dla przyrody.

Alternatywa dla plastiku – biodegradowalne materiały

Nie musimy rezygnować ze słomek, jeśli są dla nas najbardziej komfortowym sposobem picia napojów – istotnie posiadają ważne zalety. Chronią na przykład przed przebarwieniami zębów czy ścieraniem pomadek, a także pomagają wolniej pić zimne napoje. Wszystko to zapewnią nam słomki z papieru, które są tak samo praktyczne, jak plastikowe, a zarazem ekologiczne i nadające się do pełnego recyklingu. Nie musimy się obawiać, że słomki rozmiękną – potrafią być bardzo trwałe. W dyskusjach o słomkach przyjaznych dla środowiska często pojawiają się produkty bambusowe czy metalowe, jednak słomki z papieru są bardziej ruchome i giętkie, a przez to odpowiedniejsze dla osób, które są przyzwyczajone do plastikowych.

Ekologia nie musi być nudna

Czasami gdy słyszymy frazę “produkt ekologiczny” w kontekście papieru, wyobrażamy sobie szary lub brązowy papier, pochodzący z recyklingu i wyraźnie dający o tym znać swoim wyglądem. Jednak nie takie słomki z papieru mamy na myśli! W sklepach stacjonarnych i online oferowane są różne wzory, w tym klasyczne wersje w kolorowe paski, a także w kropki czy bąbelki. Materiał korzystny dla środowiska niczego nie odejmuje słomkom ani w wyglądzie, ani w zastosowaniu. Każda świadoma osoba, która myśli o losie naszej planety, powinna dać szansę takim słomkom.

Do domu i do restauracji – propagujmy ekologię!

Jeśli jesteśmy właścicielami restauracji i szukamy pozytywnych zmian, które możemy wprowadzić, dobrym krokiem będzie rezygnacja z jednorazowych sztućców i akcesoriów wykonanych z plastiku. Może się wydawać, że jeden lokal nic nie zmieni – wręcz przeciwnie! Jeśli do potencjalnych klientów trafią informacje o tym, że w danym miejscu używane są kubeczki i słomki z papieru czy jednorazowe sztućce z drewna, przyciągnie to uwagę ludzi zainteresowanych proekologicznym stylem życia. Mogą oni polecić restaurację znajomym, którzy także zmęczeni są wszechobecnymi tworzywami sztucznymi. Jeśli jednak skusimy się na to rozwiązanie wyłącznie we własnym domu, to już bardzo wiele – małe kroki są kluczem do dużych zmian.

Dodaj komentarz