Trzy skuteczne sposoby na owady

Trzy skuteczne sposoby na owady

Insekty odgrywają ważną rolę w naszym ekosystemie. Ich towarzystwo podczas grillowania, czy popołudniowej kawy na tarasie nie jest mile widziane – tak samo, jak ich obecność w kuchni. Gdy późnym wieczorem, nie możemy zasnąć z powodu latającej nam nad głową muchy, nasza cierpliwość się kończy. Owady mają rację bytu, ale nie w naszym domu! Jak odstraszyć insekty? Cała siła tkwi w naturze! Z jej pomocą oraz z odrobiną inicjatywy własnej możemy żyć w strefie wolnej od insektów.

Zioła odstraszające owady i eteryczne olejki roślinne

Zioła tj. mięta, bazylia oraz rozmaryn skutecznie odstraszają owady. Przydają się one nie tylko do gotowania. Rośliny te sprawiają, że kuchnia staje się strefą wolną od insektów. Zioła warto umieścić przy drzwiach, oknach oraz na tarasach. Możemy także zastosować eteryczne olejki roślinne. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy czasu lub “ręki” do roślin. Podczas grilla bazylia przyda się nie tylko do odstraszania owadów. Śmiało możemy dodać kilka listków bazylii do sałatki. Mięta świetnie sprawdzi się w drinku. Z kolei rozmaryn nada aromatu grillowanemu stekowi. To się nazywa “upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”.

Lawenda

Lawenda to skuteczny środek odstraszający insekty. Warto posadzić ją w przydomowych ogródkach, przy wejściu do domu, oraz na parapetach okien po zewnętrznej stronie. W domu możemy porozkładać bukiety z lawendy. Jej zapach jest bardzo intensywny. Jest ona używana jako środek na mole – ususzoną lawendę w bawełnianym woreczku wkładamy do szafy. Mole nie znoszą tego zapachu. Jeśli mamy taras lub balkon, koniecznie powinna znaleźć się na nim lawenda. Pozwoli nam to na relaks na świeżym powietrzu bez odganiania się od natrętnych much i komarów.

Moskitiery na okna

Wietrzenie pomieszczeń jest konieczne. Aby nasze mieszkanie nie stało się hotelem dla owadów, na oknach należy umieścić moskitiery. Są to siatki na okna o bardzo dużej gęstości. Zapobiegają one przedostaniu się owadów do naszego mieszkania. Jednocześnie nie ograniczają one przepływu świeżego powietrza oraz dostępu do światła dziennego. W sklepach możemy kupić moskitiery na rzep, które wystarczy odpowiednio przyciąć i zamontować na oknach. Ich montaż jest bardzo prosty. Przed przyklejeniem taśmy z rzepem należy dokładnie oczyścić ościeżnicę z brudu oraz tłuszczu. Robimy to ciepłą wodą z płynem do naczyń. Dla pewności warto sięgnąć po benzynę ekstrakcyjną i dodatkowo przetrzeć nią ościeżnicę. Na czystą i wysuszoną powierzchnię naklejamy rzep. Po 2-3 godzinach przymocowujemy do niego siatkę. Moskitierę możemy ściągnąć z okien późną jesienią. Siatki na okna na rzep to bardzo prosta metoda, która skutecznie uchroni nas przed owadami w domu. Ciekawym rozwiązaniem są także moskitiery na ramach. Przygotowanie ram idealnie dopasowanych do okien może sprawić nieco więcej trudności. Jest to jednak rozwiązanie na lata.

Jeśli mimo wszystko ugryzie nas owad, na bolesne bąble idealnie nadają się cebula, cytryna lub szałwia. Nałożone na zaczerwienioną skórę sprawią, że poczujemy dużą ulgę.

Dodaj komentarz