Wzmocnij swoją kondycję po lockdownie

Wzmocnij swoją kondycję po lockdownie

Trwająca pandemia spowodowała poważne zmiany w naszym stylu życia, wpływając na kondycję fizyczną i psychiczną. Przeszliśmy od pracy w biurach do pracy w domu, od jadania w restauracjach do posiłków przyrządzanych w domu, od chodzenia na siłownię do wykonywania codziennych prac domowych. Chociaż jest wiele osób, które odnalazły się w nowej rzeczywistości i codziennie ćwiczenia oraz trzymanie odpowiedniej diety nie stanowiło dla nich problemu, to jednak większość z nas po prostu siedziała przed telewizorem i zajadała się, nie zawsze zdrowymi, przysmakami. Po miesiącach obostrzeń znowu chodzimy do pracy, kin i restauracji. Długi okres pracy zdalnej miał duży wpływ na spadek naszej kondycji. Łatwo się męczymy i musimy zmuszać się psychicznie i fizycznie do czegoś, co kiedyś nie sprawiało nam większego problemu. Jednak nie ma powodów do zmartwień – metodą małych kroków i systematycznością możemy odzyskać kondycję sprzed pandemii.

Spożywanie posiłków o określonej porze

Funkcjonowanie naszego organizmu jest ściśle powiązane z naturalnym rytmem dnia. Spożywając posiłki powinniśmy trzymać się określonych godzin (plus minus 30 minut). Sprawi to, że energia będzie się utrzymywać na stałym poziomie i zrównoważy pracę hormonów. W efekcie uczucie sytości utrzymuje się przez dłuższy czas, a my nie podjadamy między posiłkami.

Dieta bogata w składniki odżywcze

Wraz z pokarmem dostarczamy naszemu organizmowi nie tylko energię, ale także składniki niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Najlepiej przyswajalne składniki znajdziemy w jak najmniej przetworzonych produktach, na których powinniśmy oprzeć codzienną dietę. Warzywa, owoce, ryby, nabiał czy chude mięso stanowią niezastąpione źródło mikro i makroskładników. Natomiast unikać powinniśmy produktów przetworzonych, zwłaszcza zawierających cukier. Jedyne co daje nam żywność przetworzona to puste kalorie, które pozbawiają nas energii. Sięgając po przekąskę zamiast ciasteczek wybierzmy garść orzechów, pestek dyni lub suszonej żurawiny.

Minimum 2 litry wody dziennie

Nawet niewielkie odwodnienie sprawia, że możemy odczuwać zmęczenie. Dlatego powinniśmy regularnie nawadniać organizm. Specjaliści zalecają przyjmowanie około 2 litrów płynów dziennie. Oczywiście najlepiej aby była to woda. Nie każdy jednak przepada za smakiem czystej wody, dlatego możemy dodać do niej świeże owoce, które wzbogacą jej smak. Kategorycznie unikajmy natomiast wszelkich gazowanych napojów, zawierających cukier lub słodziki (są one równie szkodliwe co sam cukier). Starajmy się też unikać dużej ilości kofeiny. Przyjmowanie jej w nadmiernych ilościach może sprawić, że będziemy odczuwać dodatkowe zmęczenie i senność.

Powrót do ćwiczeń

Nieważne na jakim stopniu zaawansowania byliśmy przed pandemią – powrót do aktywności fizycznej zaczynamy od zera. Zwłaszcza jeśli w jej trakcie nie wykonywaliśmy żadnych ćwiczeń w domu. Przez zbyt szybki powrót do intensywnych ćwiczeń możemy tylko nabawić się kontuzji. Zamiast tego lepiej systematycznie zwiększać wysiłek fizyczny, a efekty będą widoczne gołym okiem. Osoby, które nawet w trakcie trwania lockdownu nie zrezygnowały całkowicie z aktywności i ćwiczyły w domu mogą zacząć na trochę wyższym poziomie zaawansowania.

Covid-19 przyniósł nam czas, który okazał się dla nas okresem próby. Chociaż obecnie możemy funkcjonować bez rygorystycznych ograniczeń, to mimo wszystko nadal powinniśmy pamiętać o nawykach, które nabyliśmy w trakcie pandemii – częste mycie, rąk, dezynfekcja oraz zachowanie dystansu społecznego.

Dodaj komentarz