Ulewanie u niemowlaka

Ulewanie u niemowlaka

Rodzice muszą liczyć się z tym, że może dojść do ulewania u noworodka po zjedzeniu posiłku. Jest to często spotykany problem, ale istnieją sposoby radzenia sobie z nim. Warto jednak najpierw zastanowić się, co może być przyczyną ulewania. Należy mieć na uwadze, że u maluszka nie zdążył się jeszcze w pełni rozwinąć układ pokarmowy. Jeśli dziecko spożywa zbyt wiele pokarmu, to niestety może wydostać się jego nadmiar przez usta. Łatwo to poznać po tym, że w buzi znajdzie się niestrawione mleko. Warto od razu podkreślić, że ulewanie nie wiąże się z wystąpieniem żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Jest to naturalny proces fizjologiczny, odbywający się samoczynnie.

Problem z ulewaniem u dzieci

Do ulewania pokarmu dochodzi najczęściej w przypadku podawania dziecku zbyt dużych porcji jedzenia. Niektóre maluszki mają skłonność to zbyt łapczywego picia mleka, czemu towarzyszy połykanie powietrza. Najczęściej kończy się to właśnie ulewaniem. Złym pomysłem będzie również układanie dziecka w pozycji poziomej podczas karmienia. Zwiększa to ryzyko wydostawania się przez usta spożytego pokarmu. Rodzice nie powinni martwić się ulewaniem. Jest to całkowicie normalne i mija z czasem samoistnie. Może to jednak trwać kilka miesięcy. U niektórych dzieci problem z ulewaniem kończy się dopiero w momencie opanowania umiejętności przyjmowania pozycji siedzącej. Czasem trzeba poczekać aż rok, aby w końcu móc zapomnieć o ulewaniu. Najczęściej ma to jednak miejsce po ukształtowanie się zwieracza przełyku, który nie dopuszcza do cofania pokarmowej z żołądka. Rodzicowi pozostaje być cierpliwym. Jeśli jednak problemy z ulewaniem są uporczywe, to warto poznać sposoby na radzenie sobie z tym.

Jakie są skuteczne sposoby na ulewanie u noworodka?

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie dziecka do karmienia. Znaczenie ma przyjmowanie właściwej pozycji, która będzie przeciwdziałać ulewaniu. Można przed podaniem pokarmu zacząć od wykonania delikatnego masażu brzucha. Ma to na celu pobudzenie perystaltyki jelit. Sposobem na przeciwdziałanie ulewaniu jest trzymanie dziecka w taki sposób, aby głowa była wyżej niż pozostałe części ciała. Sprzyja to swobodnemu spływaniu jedzenia do żołądka. Pomaga także zmniejszenie objętości posiłków. Do ulewania dochodzi najczęściej na skutek spożycia przez dziecko zbyt dużej ilości pokarmu. Jego żołądek ma ograniczoną pojemność. Lepiej wobec tego karmić go częściej, ale mniejszymi porcjami. Kolejną kwestią jest zadbanie o to, aby po skończeniu posiłku dziecku się odbiło. Ma to na celu pozbycie się powietrza połkniętego w trakcie karmienia. Zaleca się wobec tego trzymać dziecko na rękach do czasu, aż mu się odbije. Pomocne będzie także odpowiednie mleko na ulewanie u niemowląt, które zawiera mąkę chleba świętojańskiego. Z pomocą przychodzi także hydrolizat białka. Będzie to odpowiednie rozwiązanie dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Zdarza się że dziecko ma alergię na białko mleka krowiego.

Dodaj komentarz