Właściwe zadawanie pytań

Właściwe zadawanie pytań

Przeczytaj artykuł, a poznasz:
-sposób na pobudzenie mózgu do generowania różnych opcji
-sposób na stymulowanie kreatywności innych ludzi
-sposób komunikacji nastawiony na rozwiązywanie problemów

Barbara siedzi przy biurku i pisze raport dla szefa. Praca polega przede wszystkim na kopiowaniu linijek danych i wklejaniu ich w odpowiednie rubryki. Jest lekko znużona i chce już pójść do domu. Wie jednak, że raport jest potrzebny na jutro. Barbara jest sumienna i zależy jej na dobru firmy. Obiecała sobie, że nie wstanie, dopóki nie skończy. Zaznacza myszką kolejną linijkę. Wciska prawy przycisk myszy i wybiera KOPIUJ. Następnie otwiera zakładkę z dokumentem. Klika prawy przycisk i wybiera WKLEJ. I tak w kółko…

Właściwe pytania pomogą Basi szybciej skończyć pracę. Jedno trafne pytanie i będzie mogła wcześniej pójść. Rozwój osobisty to także zadawanie właściwych pytań. Czytaj dalej, a zauważysz podobieństwa.

Pytania otwarte w rozmowie z innymi

Wyobraź sobie, że Jerzy, który jest sprzedawcą w tej samej firmie, w której pracuje Basia, dostał właśnie odpowiedź odmowną od klienta. Jerzy, będąc profesjonalistą wie, że nie należy się zniechęcać. Trzeba zbadać powody odmowy, ale w sposób sprytny. Pytanie ,,dlaczego nie?” – jest złą techniką, ponieważ klient poda mu powody odmowy jeszcze bardziej się w nich utwierdzając. (Pewnie przy okazji znajdzie kilka dodatkowych argumentów na ,,nie”) Jerzy zada pytanie ,,co powinno się stać, żeby zechciał pan kupić mój produkt?” Wtedy klient poda powody swojej odmowy, ale w duchu szukania rozwiązań.

W ten sposób Jerzy dowiedział się, że klient jest związany umową z innym dostawcą towaru. Jednocześnie uzyskał informację, kiedy wygasa umowa i kiedy będzie mógł ponownie przedstawić swoją ofertę.

Jerzy wie, że piłka jest w grze. Po spotkaniu z klientem wraca do biura. Zauważa pracującą Barbarę. Obserwuje jej trud przez kilka chwil. Uśmiecha się z politowaniem. Basia odwraca się i pyta ,,Jerzy, powiedz mi, jak mogę to zrobić szybciej?”

Basia właśnie zadała dobre pytanie. Jerzy powiedział jej o skrótach klawiszowych.

Zadawaj sobie pytania otwarte

Sytuacja Basi jest metaforą tego, co bardzo często każdy z nas przechodzi w swoim życiu. Stagnacja, lub zbyt powolny rozwój. Robimy coś w ten sam sposób i mamy te same, marne rezultaty. Rozwiązaniem na wyjście z tej sytuacji często okazuje się przemyślenie sprawy. Pomagają w tym właściwe pytania.

Właściwe, czyli takie, które nie zamykają ci drogi.

PRZYKŁAD ZŁEGO PYTANIA: Czy mogę sobie z tym poradzić?
PRZYKŁAD DOBREGO PYTANIA: Jak mogę sobie z tym poradzić?

Żeby pokonać stagnację, możesz wynająć coacha, który zada ci właściwe pytania i użyje metod szkoleniowych do przyspieszenia twojego rozwoju. Możesz też sam zadać sobie serię pytań.

Przykłady przydatnych pytań

Jak mogę to zrobić inaczej?
Jak mogę to zrobić szybciej?
Jakie mam inne opcje?
Kto może mi w tym pomóc?
Jak poradziłby sobie z tym (twój autorytet)?

Jest jeszcze jedno, być może dużo ważniejsze pytanie. Bohaterka wymyślonej przeze mnie opowieści zna na nie odpowiedź. Wie, że pracuje, bo jej wartością jest sumienność. Zdaje sobie sprawę, że raport jest potrzebny szefowi na jutro, a celem jest dobro firmy. A ty? Po co robisz to, co robisz? Dowiedz się, co właściwie jest celem twojego działania. Dzięki niemu znajdź motywację, albo jeśli jej nie znajdziesz – zmień działanie.

Wnioski

Pytania otwarte są przydatne do stymulowania kreatywności u innych ludzi. Zadaj komuś pytanie otwarte, a zwiększysz szanse, że udzieli ci więcej informacji. Zadając pytanie zamknięte spodziewaj się odpowiedzi w stylu TAK lub NIE.
Kiedy masz osobisty problem, zadawaj pytania otwarte samemu sobie. Staraj się wygenerować jak najwięcej opcji wyboru. Pamiętaj, że dwie opcje to za mało. To raczej dylemat niż wybór. Staraj się znaleźć trzy i więcej odpowiedzi.
Kiedy czujesz wypalenie i twoje zajęcie od dawna nie dało ci, chociaż chwili ekscytacji, zadaj sobie pytanie po co? Co z tego mam? Może czasem warto dokonać ryzykowniej zmiany, niż żyć jak robot?

Jeśli twoja kariera lub życie osobiste przeżywa właśnie okres stagnacji lub recesji, weź kartkę i poważnie się zastanów, jakie pytania powinieneś sobie zadać. Następnie zapisz je i udziel szczerej odpowiedzi. Od takiej samoanalizy może być już tylko krok do zmiany na lepsze.

Dodaj komentarz