Wstajesz niewyspany? Jak temu zaradzić?

Wstajesz niewyspany? Jak temu zaradzić?

Od dawna wiadomo jak ważny jest sen i komfortowy wypoczynek dla naszego ciała. Jak pozytywnie wpływa nie tylko na nasze ciało fizyczne i jego regenerację, ale także na regenerację naszego mózgu i umysłu. Mówi się, że wyspany człowiek, to szczęśliwy człowiek, bo jest zrelaksowany, wypoczęty, łatwiej mu się skupić i podejmuje lepsze dla niego decyzje.

Niestety w dzisiejszych czasach coraz trudniej osiągnąć idealne warunki do spania, albo też jak najbardziej zbliżone do idealnych. Aby osiągnąć jak najlepsze warunki, w których człowiek w pełni i komfortowo odpoczywa w nocy i się regeneruje, musi być spełnionych wiele różnych czynników.

Do takich czynników należą na pewno – odpowiednie warunki panujące w sypialni, czyli cisza i spokój, odpowiednie zaciemnienie i odcięcie się od świateł ulicznych, wpadających przez okno do sypialni. Dodatkowo także odpowiednia temperatura panująca w pomieszczeniu, czasem także wystrój, zapach, kolor ścian itd. Sypialnia powinna być tak urządzona i przygotowana, aby żadne rozpraszacze nie przeszkadzały nam w zasypianiu i głębokim spaniu w nocy.

Komfortowy sen na materacu.

Bezpośrednimi czynnikami wpływającymi także na jakość spania i komfort wypoczynku jest łóżko oraz materac i poduszki. Modeli materaców dostępnych obecnie na rynku jest sporo, dlatego przed zakupem, musimy dobrze przemyśleć, jaki materac będzie nam odpowiadał, jakie mamy oczekiwania i preferencje, oraz musimy wybrać odpowiedni wymiar materaca. Do jednych z najbardziej popularnych rodzajów materaców należy na pewno materac kieszeniowy i materac kokosowy– taki materac dostępny jest w sklepie stacjonarnym z materacami lub meblami, albo też w sklepie internetowym takim jak np. https://materacnawymiar.pl/pl/c/Materace-kokosowe/13 .

Innym rodzajem popularnego materaca jest także materac lateksowy i materac piankowy. Aby materac był komfortowy i pozwolił nam na wygodny odpoczynek i sen, powinniśmy wybrać taki, który będzie odpowiedni dla naszej wagi oraz wzrostu – bo to są dwa najważniejsze czynniki, którymi powinniśmy kierować się podczas zakupu materaca.

Skąd bierze się bezsenność i co możemy z tym zrobić ?

Na bezsenność może wpływać wiele różnych czynników. Jeśli zadbaliśmy już o dobre warunki w sypialni, a swoje łóżko wyposażyliśmy w komfortowy materac, dobre poduszki i przyjemną dla ciała pościel, to przyczyn bezsenności powinniśmy poszukać jeszcze gdzie indziej.

Na bezsenność może mieć wpływ wiele różnych innych czynników, od takich bardziej prozaicznych, aż po bardzo poważne.

To co możemy zrobić na początek, to regularne chodzenie spać o tej samej porze. Jeżeli raz kładziemy się do snu np. o godzinie 21, a kolejnym razem robimy to np. o pierwszej w nocy, to organizm jest rozregulowany, a nasz umysł nie jest przyzwyczajony do wyciszania się i wchodzenia w fazę snu o mniej więcej tej samej porze co dziennie.

Kolejną rzeczą jest wyciszenie się przed snem, nie słuchanie głośnej muzyki, nie oglądanie telewizji i filmów, które rozbudzą nasze emocje, tylko wyciszanie się w spokoju, lub ewentualnie przy cichej i spokojnej muzyce, lecącej sobie gdzieś w tle, albo poczytaniu ulubionej książki itp.

Jeżeli nadal mamy problemy z zasypianiem, przyczyn możemy szukać albo w stresie, który może także powodować wieczorną gonitwę myśli i analizowanie całego dnia, oraz zamartwianie się dniem kolejnym, co na pewno nie pomaga w zasypianiu, albo też przyczyną może być jakaś choroba, dlatego w przypadku gdy wypróbowaliśmy już różne domowe sposoby na bezsenność i nie na wiele się to zdało, warto udać się z problemem do lekarza i tam zasięgnąć pomocy.

 

(artykuł sponsorowany)

Dodaj komentarz