Jak sprawdzić czy sklep internetowy sprzedaje oryginalne produkty?

Jak sprawdzić czy sklep internetowy sprzedaje oryginalne produkty?

Już od jakiegoś czasu sklepy internetowe biją rekordy popularności, a mniejszym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne sklepy stacjonarne. Jest to spowodowane szeregiem czynników, takich jak szybkość i wygoda, a w wielu przypadkach także znacznie niższe ceny produktów. Naturalnie wiąże się to jednak z licznymi nowymi zagrożeniami. Czasami ciężko jest na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy strona internetowa, na którą trafiliśmy nie jest jakimś rodzajem oszustwa. Często słyszy się o przypadkach, kiedy ktoś przez Internet zakupił produkt fałszywy, bądź nawet w ogóle nie otrzymał swojego zamówienia. Jak więc uchronić się przed utratą pieniędzy i jak sprawdzić czy sklep internetowy sprzedaje oryginalne produkty?

Od razu oceń wiarygodność strony internetowej

Są pewne znaki, po których już nawet w chwilę po wejściu na daną stronę internetową można rozpoznać, że coś jest nie tak. Przygotowana niskim kosztem strona, która już na pierwszy rzut oka straszy niską jakością, a także źle wykonane grafiki czy błędy w opisach produktów w większości przypadków oznaczają, że nie jest to sklep warty zaufania. Każdy uczciwy sprzedawca dba także o zawarcie na swojej stronie informacji o możliwości zwrotu i reklamacji, a także warunkach płatności i dostawy. Jeśli nie jesteś w stanie łatwo odszukać tego typu podstawowych informacji, nie warto ryzykować. Warto także zwrócić uwagę, czy dostępny jest adres i numer kontaktowy firmy, a nie tylko adres e-mail. Jeśli podany jest numer NIP/KRS, w dostępnych w sieci bazach internetowych można szybko sprawdzić, czy dana firma rzeczywiście istnieje i czy jej dane zgadzają się z tymi, które zostały podane.

Bądź ostrożny

Jeśli sklep działa na rynku już od jakiegoś czasu, a najlepiej wybierać właśnie te, które mają już pewien staż, to z pewnością w Internecie znajdą się opinie na jego temat. Im jest ich więcej, tym lepiej, ponieważ eliminuje to ryzyko, że są fałszywe. Jeśli ocen jest tylko kilka i wszystkie są stuprocentowo pozytywne, można wątpić w ich wiarygodność. Nie każdy świeżo powstały sklep, nie mający żadnej bazy klientów ani opinii jest oszustwem… ale jest tak w przypadku większości.

Większość osób, które zdecydowały się na zakup od podejrzanego sprzedawcy zrobiły to z powodu niskiej ceny. Jeśli drogi, markowy produkt, który normalnie ciężko jest znaleźć jest gdzieś dostępny w porażająco niskiej cenie i wszystkich możliwych kolorach, rozmiarach i wariantach można być niemal całkowicie pewnym, że jest to oszustwo i produktu albo nie otrzymamy wcale, albo będzie to tania podróbka. Każdy sprzedawca chce zarabiać, niemożliwe jest więc, aby był chętny sprzedawać prawdziwe produkty premium za ułamek ich wartości.

Warto wiedzieć jak sprawdzić czy sklep internetowy sprzedaje oryginalne produkty. Próbując robić zakupy w internecie można odnieść wrażenie, że na każdym kroku ktoś chce nas oszukać. Przy zachowaniu odrobiny rozwagi możemy jednak być spokojni o swoje pieniądze.

Dodaj komentarz