Wątroba odgrywa kluczową rolę w metabolizmie substancji odżywczych. Zamienia węglowodany w łatwo przyswajalną glukozę, produkuje żółć, ale też uczestniczy w syntezie białek odpornościowych i budulcowych. Narząd ten gromadzi, a w razie potrzeby (np. infekcji) uwalnia potrzebne substancje. Reguluje ona również krzepliwość krwi, poziom hormonów i temperaturę. A co najważniejsze, usuwa z krwi produkty przemiany materii i inne substancje toksyczne. Wątroba jest bardzo “zapracowana”, nic więc dziwnego, że z czasem może odmówić posłuszeństwa. Sprawdź, jakie są objawy chorób wątroby i naucz się zawczasu je rozpoznawać.
Czy wątroba może boleć?
Choć wątroba ma ogromne zdolności regeneracyjne, to zdarza się, że w końcu przestaje sobie radzić z ciężarem, jaki na nią nakładamy. Objawy chorób wątroby długo pozostają uśpione, ponieważ nawet kiedy coś jej dolega potrafi ona nie wysyłać żadnych sygnałów. Wątroba jest bowiem pozbawiona nerwów czuciowych, dlatego sama w sobie jako narząd nie boli.
Ból odczuwany jest natomiast przy zaburzeniach pracy pęcherzyka żółciowego. Powstające w nim złogi (kamienie) mogą doprowadzić do zatkania przewodów żółciowych i wywołać atak tzw. kolki wątrobowej. Objawem chorób wątroby jest również ucisk w prawym podżebrzu, który wynika z powiększenia się narządu. Rozciąga się wtedy otaczająca ją błona otrzewnowa i uciska sąsiednie organy. Dzieje się tak, gdy substancji toksycznych, których usuwaniem zajmuje się wątroba jest zbyt wiele – stosujemy duże ilości leków (w tym dostępne bez recepty) lub nadużywamy alkoholu. Regularne używanie alkoholu to jedna z najpoważniejszych przyczyn niewydolności wątroby i jej marskości – wtedy ratunkiem jest tylko przeszczep.
Symptomy chorób wątroby
Objawem choroby wątroby nie musi być ból. Istnieje wiele innych symptomów, które powinny zwrócić twoją uwagę. Należą do nich: spowolniona przemiana materii, zaburzenia wypróżniania, wzdęcia, biegunki, zaparcia, gorzki smak w ustach, chroniczne zmęczenie, duża ochota na słodycze (łaknienie cukru), podwyższone ciśnienie krwi, wahania nastroju, nasilenie się astmy oraz alergii, zwiększenie ilości zmian barwnikowych na skórze, zimna, wilgotna skóra, żółty spód języka, zaczerwienione wnętrza dłoni w okolicy kciuka i małego palca, a także skurcze w łydkach i dłoniach.
Jak widzisz objawów chorób wątroby jest bardzo wiele. Takie symptomy powinny skłonić cię do zmiany trybu życia. Zrezygnuj więc z używek, zadbaj o dietę i codzienną aktywność fizyczną, a twoja wątroba ci to wynagrodzi. Pamiętaj, że bez niej nie można żyć!