Moc olejków eterycznych

Moc olejków eterycznych

Czy wiesz, że olejki eteryczne znane są już od tysiącleci? Jeszcze w starożytnych Egipcie stosowano je w celach pielęgnacyjnych, upiększających i leczniczych. Już dawno odkryto moc wyciągów roślinnych i przy ich wykorzystaniu wpływano na codzienne funkcjonowanie. 

Dzisiaj medycyna naturalna, w skład której wchodzą właśnie olejki eteryczne, cieszy się ogromną popularnością. Praktycznie w każdym domu znajdziemy ulubione olejki, które wykorzystujemy w różnoraki sposób. Przedstawiamy te, które cieszą się największym zainteresowaniem oraz metody ich skutecznego wykorzystania. 

Jakie olejki eteryczne nabywać?

Aby móc cieszyć się z działania olejków eterycznych, należy najpierw nabyć właściwy produkt. Sprawdzajmy więc pochodzenie danego wyrobu, sposób jego przechowywania i transportu, datę przydatności, skład. Na fali ogromnej popularności niestety liczni producenci podrabiają moc działania poszczególnych olejków albo rozrabiają je, przez co niwelują dobroczynne właściwości. 

Olejki eteryczne najlepiej kupować w sklepach zielarskich lub aptekach, także tych online. Niech nie skusi nas niska cena, bo okazuje się, że za niektóre olejki naturalne trzeba “słono” zapłacić. 

Jakie olejki eteryczne warto kupować?

Wszystko zależy od właściwości, z jakich chcemy korzystać. Pamiętajmy, że jeden olejek może wykazywać różne działanie. Dostępne są olejki, które sprawdzają się doskonale w ramach zwalczania stanów zapalnych, przeziębienia, chorób górnych dróg oddechowych, chorób skóry, w tym łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. Istnieją także takie olejki, które świetnie radzą sobie z usuwaniem blizn, rozstępów, cellulitu, wpływają na jędrność skóry, minimalizują zmarszczki, pomagają pozbyć się trądziku. 

Większość olejków ma też działanie terapeutyczne, uspokajają albo wręcz przeciwnie, dodają energii. Niektóre zwalczają bóle głowy, mięśni, stawów. 

Co ciekawe, olejki ze względu na piękny zapach, są doskonałe jako składnik perfum, odświeżaczy powietrza, kosmetyków czy środków myjących. Niektóre mogą nawet zwalczać insekty, na przykład olejek lawendowy odstrasza komary. 

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są najczęściej w pełni bezpieczne, można je po rozcieńczeniu bądź skomponowaniu z innymi olejkami stosować bezpośrednio na skórę. Olejki doskonale sprawdzają się też jako aromaterapia – wykorzystywane są do świec czy kominków aromaterapeutycznych. Olejki można stosować do kąpieli albo masażu. Niektóre można spożywać, wpływając korzystnie na cały układ pokarmowy.

Dodaj komentarz