Silny ból to niejedyny problem, jaki pojawia się wraz z urazem stawu kolanowego. Okazuje się, że bagatelizowanie kłopotów zdrowotnych w tym zakresie może doprowadzić do postępu choroby, trwałych zmian, niemożności normalnego funkcjonowania ani poruszania się. Czy zdajesz sobie sprawę, że staw kolanowy jest jednym z najważniejszych, który odpowiada za prawidłowe poruszanie się i chodzenie? Jeśli urazy będą bagatelizowane, szybko nadejdzie konieczność ingerencji chirurgicznej, która nie zawsze może przynieść już oczekiwane skutki. Wszystko zależy od stanu zaawansowania choroby w obrębie kolana.
Dlaczego cierpimy na urazy stawu kolanowego?
Przyczyny są różne. Wystarczy, że dojdzie do wypadku na śliskiej nawierzchni i upadku. Bardzo często urazy są następstwem zbyt wytężonej aktywności fizycznej, zresztą dlatego na tego rodzaju problemy zdrowotne zazwyczaj cierpią sportowcy. Możemy tutaj wymienić chociażby kolarzy, ale też sportowców siłowych, którzy znacznie obciążają staw kolanowy podczas codziennych treningów.
Pamiętajmy, że urazy kolana mogą wystąpić w każdym wieku, niezależnie od formy codziennego funkcjonowania. Pewne jest jednak, że te w zakresie zmian zwyrodnieniowych są typowe dla seniorów, bo następują w naturalnym procesie starzenia się ludzkiego organizmu. Jak radzić sobie z niedyspozycjami ze względu na zmiany w stawie kolanowym? Z całą pewnością pierwszym krokiem do odzyskania zdrowia jest konsultacja z medykiem.
Jak diagnozować urazy stawu kolanowego?
Przede wszystkim wykonuje się usg kolana. Warszawa oferuje takie badania na NFZ albo prywatnie – ta druga opcja nie wymusza na chorych oczekiwania w długich kolejkach. Już samo badanie ultrasonograficzne bardzo często pozwala na pełną diagnostykę. Dodatkowo lekarz może zdecydować jeszcze o realizacji badania, jakim jest rezonans magnetyczny, zdjęcie rentgenowskie czy artroskopia kolana. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja o sposobie leczenia.
Jak leczyć urazy kolana, w tym zwyrodnienie?
Wszystko zależy od postępu choroby i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Każdy przypadek jest przecież inny. Przy zmianach zwyrodnieniowych bardzo często niezbędna jest jednak ingerencja chirurgiczna, chociaż coraz lepszą skuteczną wykazują zastrzyki dostawowe z kwasem hialuronowym. Te zalecane w przypadku zwyrodnień, kiedy ludzkie ciało produkuje zbyt mało mazi stawowej. To z kolei skutkuje uszkodzeniami ocierających się o siebie chrząstek.