Najczęściej diagnozowane nowotwory w Polsce

Najczęściej diagnozowane nowotwory w Polsce

Czy wiesz, że każdego roku w Polsce rozpoznaje się ponad 165 000 nowotworów, a nawet 99 000 pacjentów onkologicznych umiera? Nasz kraj niestety plasuje się na jednym z ostatnich miejsc, patrząc na wszystkie kraje unijne, biorąc pod uwagę wykrywalność raka i skuteczne leczenie tego rodzaju chorób. 

Przede wszystkim pacjenci onkologiczni trafiają na diagnostykę zbyt późno, przeważnie wtedy, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium rozwoju. Wtedy rokowania nie są dobre. Większość pacjentów nie przeżywa nawet roku od wykrycia choroby onkologicznej. 

Problem pojawia się w niewystarczającej liczbie prowadzonych kampanii społecznych, które uświadamiałyby Polakom ogromne zagrożenie i kierowały na profilaktyczne badania. Co więcej, długie kolejki do specjalistów skutecznie zniechęcają potencjalnych pacjentów przed wizytami, a do lekarzy zgłaszają się wtedy, gdy pogorszenie zdrowia jest na tyle silne, że niemożliwym staje się normalne funkcjonowanie. Okazuje się, że ran to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. 

Choroby onkologiczne Polaków

Przerażająca jest tak ogromna liczba zgonów z powodu raka, ponieważ diagnostyka tej złośliwej choroby nie jest tak naprawdę trudna i co więcej, łatwo dostępna w Polsce. Najczęściej rana wykrywa badanie ultrasonograficzne, takie jak usg tarczycy. Warszawa dysponuje licznymi klinikami, w których takowe można wykonać. Oczywiście badanie ultrasonograficzne może dotyczyć praktycznie każdej części ciała, bardzo często wykonuje się między innymi usg jamy brzusznej. Warszawa stoi na podium, jeśli uwzględnimy wykrywalność chorób onkologicznych, ale patrząc na terytorium całej Polski, jesteśmy daleko w tyle. To też dlatego, że badania profilaktyczne nie są obowiązkowe, a o chorobie pacjent dowiaduje się najczęściej przy okazji. 

U Panów wykrywa się raka gruczołu krokowego, raka płuc i raka jelita grubego. Kobiety borykają się za to z nowotworem piersi, jajników i trzonu macicy. 

W ciągu ostatnich 15 lat aż 1 000 0000 Polaków zachorowało na raka złośliwego. Statystyki te nie są pozytywne, tym bardziej że każdego roku wzrasta liczba pacjentów na oddziałach onkologicznych. Pamiętajmy, że tylko szybkie rozpoznanie raka pozwala go całkowicie zwalczyć, właśnie dlatego tak istotne są badania profilaktyczne. Warto przeprowadzać je przynajmniej raz w roku, a jeśli istnieją dodatkowe czynniki ryzyka zachorowalności, nawet co 6 miesięcy.

Dodaj komentarz